המיסים שכל ישראלי חייב להכיר

מס רכישה

אחת הבעיות שכל ישראלי מתמודד איתה היא עודף המסים שעליו לשלם למדינה. לצערנו הרב, לא פעם אנחנו מגלים עוד ועוד מסים שעלינו לשלם, מסים שמשולמים ישירות מהכיס שלנו. מהם המיסים שאתם חייבים להכיר? הכנו סקירה קצרה בנושא.

מיסים, מיסים, ושוב פעם: מיסים!

כל ישראלי שעובד משלם מס הכנסה, זה הבסיס לכל מדינה ולכל כלכלה מודרנית. עצמאים משלמים גם מס ערך מוסף (מע"מ) על הכנסות שהם מקבלים, באופן כזה שהם למעשה מבצעים את הגבייה עבור המדינה ויכולים לקזז אותו דרך החזרים על הוצאות שהם מבצעים. אך בנוסף למסים אלו, יש עוד לא מעט מסים אחרים, שעלינו לשלם במקרים נוספים. למשל, אנחנו יכולים לקבל מידע על מס רכישה, מס שבח, ומסים אחרים ספציפיים אותם אנחנו נאלצים לשלם בכל פעם כשאנחנו מבצעים פעולות מסוימות שקשורות לתחום הנדל"ן.

על מנת לקבל מידע על מסים שאנחנו צריכים להכיר, אנחנו לא צריכים ללכת רחוק מדי. לשמחתנו, יש לא מעט אתרים ומדריכים שיכולים לספק לנו אינפורמציה הן על מסים ספציפיים שאנחנו משלמים במקרים מסוימים, כאמור, דוגמא מס שבח שאנחנו משלמים על מכירת דירה, מס רכישה, מסים על יבוא ויצוא ועוד. וכן אנחנו יכולים למצוא אינפורמציה כללית על מסים מסוגים שונים. מעבר לכך, אנחנו יכולים גם להשתמש בשירותיהם של יועצי מס ורואי חשבון שיעזרו לנו בנושא.

מה זה מס רכישה?

אחד המסים המדוברים והחשובים ביותר, הוא מס רכישה. מדובר על מס שכל ישראלי שרוכש דירה או קרקע, צריך לשלם, בין אם מדובר בדירה ראשונה או דירה שנייה. הרעיון במס זה, שעלינו לשלם על עצם הרכישה שאנחנו מבצעים, מתוך הנחה שאנחנו נרוויח בעתיד מהנכס ועל כן עלינו לשלם כבר בזמן הרכישה מס עליו שיגלם את אופי השימוש שלנו בנכס או בקרקע וכן את הרווח שנוכל לעשות.

מס רכישה, אפשר לומר, הוא הצד השני במטבע של מס שבח. שכן, כשאנחנו מוכרים נכס או קרקע, עלינו לשלם מס שבח על עליית ערך הנכס שבידינו, במהלך השנים שהחזקנו בו מהרגע בו קנינו אותו.

נסכם ונאמר שיש לא מעט מיסים שאנחנו משלמים מידי שנה, בין אם אלה מיסים קבועים ובין אם מיסים חד פעמיים. כך או כך, כדאי לעקוב אחר התשלומים ולהכיר את המיסוי הנהוג בארץ.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
סריקת מסמכים תעשייתית – מה צריך לדעת
ביצוע של סריקת מסמכים תעשייתית זהו דבר שניתן לעשות היום בקלות רבה יותר מאי פעם. ישנן מערכות שונות אשר...
קרא עוד »
נוב 29, 2020
מאגר תמונות
עסקים מרבים להשתמש בתמונות כדי לסייע בהעברת המסר שלהם, ותמונה באיכות גבוהה יכולה להוות את ההבדל בין...
קרא עוד »
אוק 29, 2022
מה זה CRM?
ראשי התיבות של המונח "CRM" הן 'Customer relationship management' או בשפה העברית, 'ניהול קשרי לקוחות'. המערכות הללו...
קרא עוד »
יונ 27, 2019