חוסר התאמה לצבא

חוסר התאמה לצבא

לתקופת השירות הצבאי יש אלמנטים רבים, עבור חלק מהאנשים זוהי חוויה מעצימה רווית חוויות והכרת חברים חדשים. הצבא הינו גוף בעל חוקים נוקשים אשר לא מתאים לכל האנשים. היום חלק גדול מהאוכלוסיה בישראל לא מתגייס מסיבות שונות, חלקם מפני חוסר התאמה בסיסי וחלקם מפני וויתור על השירות הצבאי והעדפה לעשות שירות לאומי במקום.

חוסר התאמה לשירות צבאי

ישנן סיבות רבות לחוסר התאמה לשירות הצבאי כמו:

 נישואין והריון (לנשים בלבד)

נשים בהריון או עקב נישואין יקבלו פטור מלא מהצבא.

עבר פלילי

מי שיש לו תיקים פליליים רבים יקבל פטור מהצבא עקב ניקוד רישום פלילי.

חשד ביטחוני

מי שנחשד כמרגל או כקשור בדרך כלשהי לגורמים עוינים יקבל פטור מהצבא מבלי אפשרות להתנדב.

ערכים מנוגדים לערכי הצבא (סרבני גיוס)

מי שהינו מצהיר שאינו מאמין בפעולות הצבא ואינו מוכן להתגייס, צפוי למצוא את עצמו במהלכה של פעילות בירוקרטית ארוכה. לפעמים הצבא מכניס את מסרבי הגיוס לכלא לתקופות זמן לא מבוטלות, במקרה זה מומלץ להתייעץ עם עורך דין צבאי באתר https://www.karduner.co.il.

אי כשירות פיזית (פרופיל נמוך מאוד)

פרופיל צבאי הוא סימול מספרי המשקף את כשירותו הבריאותית של הפרט לצורך שירותי ביטחון. מי שהפרופיל שלו נמוך בצורה כזו שלא מאפשרת לו להגיע לבסיס אפילו לעבודה משרדית מקבל פטור מהצבא כתוצאה מחוסר התאמה.

אי כשירות נפשית

לצבא קריטריונים רבים לכשירות הנפשית של המועמדים לשירות הצבאי. ביניהם ניתן למצוא את קה"ס (קשיי הסתגלות). קה"ס זוהי דוגמא לאדם שעבר הרבה מסגרות בצעירותו ולא הצליח להסתגל אליהן, במצב שבו אין באפשרות האדם להסתגל למערכות כלל הוא יקבל פטור מהצבא.

עוד בכשירות הנפשית ניתן למצוא אנשים עם קשיים פסיכולוגים שלא מאפשרים להם לשרת בצבא מסיבות שונות. כמו כן קשיים פסיכיאטרים מסוימים ובמקרים קיצוניים גם קשיים חברתיים.

חוסר התאמה על רקע "התנהגות רעה וחמורה"

מי שאינו עומד בתנאי המסגרת של הצבא, צובר תקופות שהיה בכלא ממושכות מאוד, וצובר ימי היעדרות גדולים במספרם, יקבל פטור מהשירות הצבאי על רקע התנהגות רעה וחמורה. במקרה זה הצבא מכיר בחוסר ההתאמה של הפרט למסגרת הצבאית אך פטור מסוג זה נחשב למכתים שם באזרחות.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
בוריס ויצ'נסקי

בוריס ויצ'נסקי

בוריס הינו חובב טכנולוגיה מושבע ואוהב לכתוב על כל מה שקשור לאינטרנט, גאדג'טים וכו'

אולי גם יענין אותך...

כתוב/כתבי תגובה